Zpět


Výroční valná schůze SDH - 15. ledna 2022

 Zpráva JSDH:

   Krásný večer hasiči a pozvaní hosté.

   Jelikož se výroční schůze loni neuskutečnila, tak se pár slovy ohlédnu i za rokem 2020. Byl to pro naši jednotku opravdu náročný rok. Jednotka vyjela k rekordnímu počtu událostí, a to k 52, na kterých strávila 153 hodin. Za tímto rekordním počtem stojí především červencové přívalové deště, které zasáhly nejen naši obec. V neděli 9. června večer jsme vyjeli do Rudoltic na zatopený sklep, a od té doby jsme se nezastavili. V dopoledních hodinách jsme pomáhali v Sobotíně a odpoledne, až se další členové vrátili z práce, jsme společně jeli nabídnout pomoc do Šumvaldu, kde byly následky povodní katastrofální. Ze Šumvaldu jsme se každý den vraceli až v pozdních hodinách a naše pomoc spočívala především v čištění studní, odklízení nánosů bahna, rozřezávání stromů z koryta řeky a mnoho dalšího. Takto fungovala naše jednotka celý týden. Proto bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kteří se do tohoto náročného týdne zapojili a mnohdy si sáhli na dno svých sil. Děkujeme také Resortu Sobotín, kde jsme mohli následně načerpat nové síly.

   A teď už k roku 2021. Ten byl poměrně klidnější, ale i tak jednotka vyjížděla celkem k 24 událostem. Nejčastěji se jednalo o technickou pomoc u pádu stromu, 5x jsme vyjeli k likvidaci obtížného hmyzu, 3x k dopravní nehodě, 1x k požáru a i letos jsme zajišťovali průjezd cyklistického závodu naší obcí.

   V loňském roce se nám podařilo z dotací Olomouckého kraje pořídit novou digitální vysílačku. A to především z toho důvodu, že s původní analogovou nebylo možné na Klepáčově a na Skřítku komunikovat s operačním střediskem. Cena vysílačky s příslušenstvím činila 102 tisíc korun.

   Dále jsme pro jednotku zrekonstruovali šatnu. Koupili jsme nové šatní skříně, vysoušeč rukavic a bot a Kuba Talpa s Martinem Fojtíkem ji vyzdobili naším hasičským znakem.

   Také se nám mimo jiné podařilo sehnat například průmyslový vysavač, dílenský vozík s nářadím, sadu na nenásilné otevření uzavřených dveří nebo suché obleky na vodu, které mohou být využité například při povodních nebo záchraně osoby ze zamrzlé vodní hladiny. V souvislosti s tím, se zkusíme domluvit s Resortem Sobotín, zda by nám umožnili zrealizovat výcvik na místním rybníku.

   Na základě dopisu, ve kterém ZZS požádala obec Sobotín o zvážení zakoupení Automatizovaného externího defibrilátoru neboli (AED), kvůli horším dojezdovým časům do Sobotína a Rudoltic bude i tento přístroj v letošním roce zakoupen. Jedná se o přístroj určený k laické resuscitaci, kdy postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). Přístroj bude pořízen také nejspíš z dotací a to konkrétně dotací Agrofertu v celkové výší cca 60 tisíc.

   Určitě nebudeme polevovat ani v oblasti školení. V letošním roce bych chtěl poslat další 3 lidi na velitele, 2 lidi na obsluhovatele motorových pil a 2 lidi na nositele dýchací techniky.

   Jak už bylo řečeno, chtěl bych zrealizovat výcvik na ledu a výcvik na záchranu osob z vody. Letos nás mimo jiné čeká i taktické cvičení na téma požár rodinného domu a mnoho dalších výcviků, takže nudit se určitě nebudeme.

   V závěru bych chtěl poděkovat zejména těmto členům jednotky za obětavou práci pro výjezdovou jednotku při údržbě techniky, cisterny a zbrojnice nad rámec pravidelných schůzek. Jmenovitě to jsou: Karel Soural, Martin Fojtík, Jakub Talpa a Radek Dubový. Poděkování patří také obci Sobotín za to, jak nás finančně podporuje. Naše výjezdová jednotka se bude na oplátku snažit i nadále poskytovat pomoc všem jejím občanům, a nejen jim.

 

Zpráva soutěžního družstva mužů:

   Dobrý večer přátelé. Rád bych vás seznámil s uplynulou sezónou našeho mužstva. Kdo nás zná, ví, že spolu běháme téměřbeze změn už 5 let a to ve složení: Martin Fojtík, Jakub Talpa, Radek Dubový, Radek Polášek, Jiří Fojtík, Jan Přecechtěl a Ondřej Krč.

   V loňském roce jsme pravidelně jezdili na soutěže Velké ceny Okresu Šumperk a Olomoucké noční ligy.

   Začal bych Olomouckou noční ligou, kde se závody jak už napovídá svůj název běhají pouze v noci a  kde se nám v první půli dařilo. Zúčastnili jsme všech sedmi závodů. Nejlepšího umístění jsme dosáhli v Měrotíně. Na pěkné trati s těžkými terči a v silné konkurenci jsme skončili na 4. místě.

   Dále jsme se například umístili na 10. místě v Kožušanech nebo na 13. místě v Pavlově. Do posledního závodu, který se konal v Třeštině, jsme se drželi na celkovém 7. místě. Ovšem zde útok skončil neplatným pokusem. Celkově jsme se v seriálu Olomoucké noční ligy umístili s 39 body na 14. místě z 61 týmů.

   V seriálu Velké ceny Okresu Šumperk jsme se zúčastnili 11 soutěží. Ze začátku se nám moc nedařilo. Po prvních třech závodech šly ale naše výkony nahoru.Zaběhli jsme několik pěkných útoků a umístili se na vyšších příčkách. 6. místo ve Štítech, 5. místo v Novém Malíně a v Třeštině nebo 4. místo v Bludově. Na stupně vítězů jsme se podívali v Kosově, kde jsme skončili na krásném druhém místě.

   Za nás ale bylo nejlepší umístění, kterého jsme dosáhli, na domácí soutěži v Sobotíně, kde jsme si zaběhli pro parádní 2. místo. Předběhlo nás družstvo Janovic, a to jen o šest setin. Škoda no.Byli jsme opravdu rádi a musíme říct, že za tímto úspěchem stáli i fanoušci, kteří nás během útoku hlasitě podpořili a vlili nám adrenalin do žil.

   V posledním závodě jsme bojovali o celkové třetí místo v pořadí Velké ceny. Na některé z nás však padla nervozita, která se projevila při útoku. Půjčený stroj a několik chyb skončilo neplatným pokusem a tím pádem se náš sen, umístit se v TOP 3, rozplynul.

   Celkově jsme se v seriálu Velké ceny umístili se 140 body na 5. místě. Jedná se o naše nejlepší umístění za dobu, co spolu běháme.

   Každopádně musím říct, že jsme na tom mohli být mnohdy lépe. Stačilo by, kdyby naši proudaři tak rádi neumývali terče.

   Kdyby je alespoň umývali oba zároveň, tak to ještě není tak strašný, ale oni se snad hecovali, kdo udělá největší prostřik mezi prvním a výsledným časem. Možná jsem jim měl na začátku sezóny vysvětlit, co je cílem požárního útoku.

   Ale není to jen o proudařích. Párkrát jsme viděli neroztaženébéčkou základny nebo plavat či kutálet košíček. Hold, děláme sport, kde chyba jedince ovlivní celý tým.

   Pokud se nestane nic, co by náš tým rozdělilo, budeme i v letošní sezóně reprezentovat náš sbor a obec Sobotín na závodních tratích.

   Máme v plánu soutěžit na několika „frontách“ - Velké ceně Okresu Šumperk, Hanácké Extralize a v Olomoucké Noční Lize. Každopádně poprvé v historii uvidíme Sobotín na startovní čáře nejprestižnější ligy a to Extraligy České Republiky v požárním útoku. Pořadatelství se podařilo získat Třeštině. Takže to bude hustý :D.

   Myslím si, že jsem toho řekl už dost a rád bych za náš tým poděkoval především Honzovi Přecechtělovi z Třeštiny, který za nás běhá pravidelně už několik let. Honza bydlí v Uničově a jezdí na všechny tréninky a závody, to stejné platí i pro Radka Poláška který bydlí v Hrabišíně, takže klobouk dolů a díky.Velké díky patří Martinovi Vlčkovi, který na „staré“ kolena zaskočil na jeden závod za zraněného Ondru a předvedl parádní výkon, který skončil 5 místem. A to na 3B.

   Děkujeme také borcům z Třeštiny a děvčatům z Libiny, u kterých jsme v průběhu sezóny mohli trénovat 3B. A všem, kteří nám pomáhali, běhali za nás, točili videa, fotili nebo jen těm, co nám fandili. DÍKY.

 

Foto:

 

 

Video:

JSDH Sobotín 2021

Muži

Veteráni

 
 
19. 07. 2022 14:07:12curil

Zpět