Zpět


Výroční valná schůze SDH - 21. ledna 2023

 Zpráva JSDH:

Máme za sebou rok 2022 a tak si ho pojďme společně v krátkosti shrnout. Naše jednotka je zařazená do kategorie JPO V a zasahuje pouze ve svém katastrálním území, mimo své území jen velmi ojediněle. Scházíme se pravidelně jednou měsíčně, vždy první pátek v měsíci na pravidelných údržbách techniky, kde zkoušíme akceschopnost techniky a její stav a provádíme školení jednotky. Za loňský rok jednotka vyjela celkem k 18 událostem. Konkrétně se jednalo o 4x požár, 5x likvidace nebezpečného hmyzu, 2x odstranění stromu, 1x jsme byli povoláni k dopravní nehodě na Štětínově, kde osobní vozidlo narazilo do plynové přípojky a mezi další zásahy se řadil transport pacienta, otevření uzavřených prostor atd.

Také se naše jednotka během roku zúčastnila několika požárních hlídek. Šlo o hlídku během pálení čarodějnic, při rozsvícení vánočního stromu u obce a při ohňostroji na Čápáku. I letos jsme zajišťovali uzavření silnic při cyklistickém závodě Míru juniorů do 23 let. Na tomto místě bych chtěl poděkovat obci Sobotín a panu Josefovi Hrochovi za spolupráci při organizaci jednotlivých akcích. Také jsme prováděli dvě ukázky techniky, a to na jezdeckých závodech u Měrků a Chlandů a ve Vernířovicích na oslavách 140 let založení sboru, kde jsme provedli ukázku hašení hořícího osobního automobilu.

V loňském roce se nám podařilo z dotací Olomouckého kraje pořídit osobní ochranné prostředky, a to konkrétně dva kompletní zásahové kabáty, 4x pracovní stejnokroj, 7 párů zásahových rukavic, 3 kukly a 3 páry zásahové obuvi v celkové hodnotě 125 tisíc. Letos budeme z dotací Olomouckého kraje žádat o dva řidičáky skupiny C v hodnotě cca 50 tisíc, a to konkrétně pro Radka Dubového a Martina Fojtíka.

Také máme rozjetou dotaci z MAS šumperský venkov na pořízení AED (automatizovaný externí defibrilátor, přístroj určený k laické resuscitaci, kdy postiženému srdci podá elektrický výboj) v hodnotě cca 70 tisíc. V loňském roce se nám ještě podařilo získat nový software do výjezdového tabletu s názvem GINA. GINA je program pro podporu velitele, vidí v něm, kde se stala mimořádná událost, navigaci na místo události, kontakt na oznamovatele události,

komunikaci s operačním střediskem a mnoho dalšího. Také zajišťuje přenos polohy naší cisterny, aby operační středisko vědělo, kde se zrovna nacházíme. Rovněž jsme ještě pořídili svolávací systém FIREPORT, díky kterému všichni členové jednoty skrze aplikaci ve svých mobilních telefonech dostanou upozornění na výjezd a mohou potvrdit, jestli na výjezd jedou nebo ne. Díky tomu víme, zda máme s odjezdem na někoho čekat a také jako velitel vím, zda jsme schopní výjezdu nebo ne.

Určitě nebudeme polevovat ani v oblasti školení. Loni byli vyslání 3 členové na velitele družstva a to Fojtík Martin, Zadina Miroslav, Talpa Jakub. V letošním roce budou odesláni 3 členové na kurz obsluhovatele motorových řetězových pil, a to Dubový Radek, Fojtík Martin a Zadina Miroslav. Další 2 členové budou odesláni na speciální rozšířený zdravotní kurz a to Talpa Jakub a Navrátilová Radka. V neposlední řadě bude proškolená celá jednotka na poskytnutí první pomoci pomocí AED. Také nesmíme opomenout, že každoročně procházíme i školením referentů/řidičů, abychom mohli řídit naše zásahová a obecní vozidla. Na začátku roku 2022 bylo při pravidelné údržbě techniky zjištěno, že máme na naší cisterně prasklé obě zadní ramena zadní nápravy a jednu pružinu. Věděl jsem, že to bude z důvodu nedostatku náhradních dílů problém opravit. Proto jsem objel několik autoservisů a až pan Diblík v Postřelmově mi vyhověl. Zadní pružiny se ovšem sehnat nedaly, proto jsme se rozhodli, že pružiny nahradíme vzduchovými měchy. Tato oprava sice byla nákladná, ale měla pro nás velkou výhodu v tom, že cisternu i bez vody můžeme zaparkovat do garáže. Dříve, když byla cisterna na pružinách, tak se nám prázdná bez vody na výšku do garáže nevešla. Za opravu děkujeme obci Sobotín, protože s ní nebylo počítáno v rozpočtu jednotky a neměli jsme na ni tedy finance. Díky navýšení rozpočtu se tahle oprava mohla uskutečnit. Když už jsme u stavu naší techniky, tak je nutné zmínit, že DA Avia už má svá nejlepší léta za sebou a pokud s ní budeme chtít ještě letos jezdit, tak bude potřebovat opravdu řádnou péči, jinak se s ní budeme už muset rozloučit. Proto se budeme letos snažit, za pomoci obce, požádat o dotace na pořízení nového dopravního automobilu. Tak, abychom zde příští rok mohli mít nové auto.

V závěru bych se rád ještě vrátil k jedné příjemné události, které jsme se loni zúčastnili. Byla to svatba našeho strojníka Jiřího Strnada. A já byl jeho svědek. Pro Jirku jsme si připravili zkoušku v podobě hořící domečku, který musel se svojí nevěstou uhasit. První pokus o zapálení domečku se nám nepovedl. Je alespoň vidět, že hasiči neumí nic podpálit. Na druhý pokus už vše vyšlo, za přispění nevěsty se domeček podařilo uhasit, a my se tak ujistili, že si opravdu vzal tu pravou.

Nakonec bych chtěl ještě jednou poděkovat obci Sobotín za to, jak nás finančně podporuje. Naše výjezdová jednotka se bude snažit na oplátku i nadále poskytovat obětavou pomoc všem jejím občanům a nejen jim.

Jiří Fojtík, DiS., velitel JSDH

 

Zpráva soutěžního družstva mužů:

Jaký byl náš rok 2022?

Byl to rok jako ty naše Jesenické kopce a údolí. Jednou na vrcholu a podruhé zase dole, a tak pořád dokola. Sezóna a vůbec celý rok plný emocí. Radosti, smutku, zloby a euforie. A rád bych vás tímto bláznivým rokem krátce provedl. Počátek sezóny byl ve znamení posilování našeho kádru. Mezi sebe jsme přijali nového béčkaře Honzu Novosada. Poprvé jsme se na start postavili 14. května a naposledy jsme na dráhu vyběhli 29. října.

Letos se nám podařilo něco, v co jsme ani nedoufali. Nejen, že jsme 3x vystoupali na stupně vítězů, ale ten nejvyšší se nám podařilo vybojovat na domácí soutěži. Obhajovali jsme druhé místo z roku 2021, a tak byl tlak na náš výkon o to větší. Nejen místní, ale i ostatní týmy nás však hnali s takovou vervou dopředu, že jsme našim výkonem překvapili nejen je, ale i sami sebe. Zahajující čas soutěže, a jak se později ukázalo i čas vítězný, byl 15,24. Euforie byla nepopsatelná. Teď už jen zbývalo sledovat, jak se bude dařit dalším týmům. Nejvíce nám zatrnulo u útoku kluků z Dolan, kteří s naším béčkařem, který prý ty béčka škrtil, jak jen mohl, dosáhli času 15,27. Propukla druhá vlna euforie a my tak mohli začít slavit naše první 1. místo na Velké ceně a ještě k tomu na domácí trati.

Druhé místo jsme si odvezli z Velké ceny v Třeštině a třetí místo z Velké ceny ve Štítech. Kromě dvou lig, na kterých jsme sbírali body v roce 2021 (Velká cena Holba Cup okresu Šumperk a Olomoucká noční liga) jsme se loni rozhodli zkusit i Biomac Hanáckou extraligu. Díky zisku 79 bodů jsme se na šumpersku umístili na krásném šestém místě, obhájili tak právo pořádat Velkou cenu v Sobotíně i pro rok 2023 a zajistili si účast na Finále mistrů, které se konalo v Nemrlově. Na Olomoucké noční lize jsme s 31 body skončili na 20. místě a v Biomac Hanácké extralize s 54 body na 10. místě.

V loňském roce za sebou máme také tři velké premiéry. A to start na Extralize ČR v požárním sportu, Orlických dozvucích a na FlÍDR cupu, největší soutěži u nás.

· Extraligu ČR pořádali hasiči z Treštiny a mnohým z nás se naší účastí splnil sen poprvé se jako tým Sobotína postavit na startovní čáru na soutěži nejprestižnější ligy u nás. Výsledkem sice byl neplatný pokus, kvůli prasklému béčku, pro nás to ale i tak byla cenná zkušenost.

 

· Na Orlických Dozvucích se nám podařilo postoupit ze základního kola do společných rozběhů. V prvním rozběhu se proti nám postavili borci z Mysločovic, které jsme v těsném souboji časem 16,92 porazili. Ve druhém rozběhu už nám ale štěstí nepřálo. Proti nám vyběhli vítězové Extraligy v požárním útoku České republiky z roku 2018 – kluci z Renmotoru Jinolice. S odhodláním dát do toho vše jsme šli na to. Bohužel to nestačilo. I když jsme náběrku zvládli na jedničku, tak jejich mašina vyhnala k proudnicím vodu dříve a dokončili v čase 14:38, což na stav trati a nepříznivé počasí, které panovalo, byl opravdu skvělý výkon.

 

· Do Širokého Dolu na FLÍDR cup jsme přijeli hned brzy ráno, na start jsme však šli až s číslem 121. Měli jsme tedy dost času na to, propadnou panice. Například já jsem za tu dobu díky nervozitě vyzkoušel všechny záchody v areále, Kuba si okousal všechny nehty, Honza se nás jako vždy snažil roztancovat a bráchovi to bylo, jako vždy, tak nějak jedno. Ve skvělé místní atmosféře jsme dokončili náš útok s časem 15:17 a umístili se na 41. místě ze 150 zúčastněných týmů. Kuba s Radkem se navíc ještě zúčastnili Mistroství Evropy v nalívačce, které se zde také pořádalo, kde si ze 120 startujících dvojic doběhli pro 33. místo s časem 7,07. K pozdějšímu odpoledni jsme tedy vyjížděli z bran firmy Flídr s dobrou náladou. Věděli jsme, že ostudu jsme neudělali, splnili si sen zde běžet, a ještě k tomu měli na celém Flídr Cupu jedinou Avii.

Závěrem bych moc rád poděkoval za další celosezónní výpomoc na proudu Honzovi Přecechtělovi, který už je po těch letech pevnou součástí našeho týmu. Dík patří také Lukáši Kovaříkovi, který byl velkou výpomocí na Hanácké extralize a Olomoucké noční lize, kterou s námi odběhali téměř celou. A taky samozřejmě děkujeme všem ostatním, kteří nám během sezóny na dráze vypomohli, a že jich nebylo málo. Děkujeme!

 

Zpráva SDH:

Náš sbor provozuje internetové stránky, kde se pravidelně objevují příspěvky, které informují a varují naše občany. Za tuto činnost děkuji našim správcům internetových stránek. Zároveň žádám aby byla dokončena aktualizace našich stránek.

V souladu se schváleným plánem práce a díky financím z obecního rozpočtu, rozpočtu sboru a dotacím pokračují opravy a modernizace naší techniky a výstroje.

V květnu se konal svoz kovového odpadu, který náš sbor pořádá v rámci jarního úklidu obce, díky občanům Sobotína se opět podařilo sebrat velké množství šrotu. Tato akce přinesla nemalou částku do pokladny sboru. Děkujeme Romanu Měrkovi a Obci Sobotín za poskytnutí techniky. Všem členům za účast a tvrdou práci.

Po celou sezónu byla prováděna údržba a úpravy soutěžní dráhy a jejího okolí. Za tuto patří dík hlavně Radce Kupcové, která nám umožňuje cvičit na svém pozemku, členům soutěžního družstva a v neposlední řadě OÚ Sobotín.

7. srpna proběhla pohárová soutěž „ 6 ročník Memoriálu Zdeňka Měrky“, která byla zařazená do seriálu VC Holba Cup 2022, což přispělo k hojné účasti soutěžních družstev.

Na soutěži se prezentovalo 20 družstev mužů, 8 družstev žen a 13 družstev veteránů.

Muži na domácí soutěži obsadily 1 (loni 2). Veteráni 13 místo (loni 10).

Velký dík patří paní Kupcové, která nám poskytla svůj pozemek k vybudování závodní dráhy pro konání akcí sboru a na soutěžích fandí našim družstvům. Dále děkujeme Martinovi Seidlerovi, Janě Seidlerové za přípravu vynikajícího jídla pro soutěžící a diváky. Všem členům a jejich blízkým za velkou pomoc, bez které by soutěž neproběhla tak hladce. Vandě Vacinové a Josefu Hrochovi za pomoc jak materiální tak poskytnutí cen. Obci Sobotín za podporu a příspěvek na ceny. Dále obrovský dík patří všem sponzorům kteří nám umožnily pořídit dostatek pěkných cen pro soutěžní družstva.

Dále Náš sbor provedl sběr starého šatstva.

K sváteční atmosféře v obci přispělo i pořádání Adventních svařáků u hasičů. Moc děkuji všem členům za odvedenou práci, při oživování tradice setkávání občanů v obci.

Provedli jsme rozsvícení vánočního stromu, vánoční dílnu pro děti spojenou s mikulášskou nadílkou. Přesto jsme dětem v ZŠ a MŠ připravily a předali balíčky. Díky všem členům i jejich blízkým za zajištění pěkných dárků a práci při pořádání této akce.

Poprvé jsme pořádaly Vepřové hody. Nevěděli jsme co od této akce očekávat a byly jsme překvapeni zájmem a kladnými ohlasy nejen občanů Sobotína. Akce to byla opravdu velice vydařená. Musím opravdu pomoc poděkovat všem co na přípravě tvrdě pracovali. Hlavně manželům Seidlerovým, Rodině Strnadové, Karlu Souralovi.

Dále jsme se podíleli na organizaci a průběhu ohňostroje na Čápáku.

V průběhu roku probíhala výstavba přístřešku v zázemí hasičské zbrojnice, terénní úpravy kolem hasičské zbrojnice. Spoustu práce na brigádách odvedli zejména členové soutěžních družstev i zásahové jednotky, samozřejmě se někteří členové sboru nenechali zahanbit a přiložily ruku k dílu. Za tuto práci jim patří velký dík.

Děkujeme zejména Romanovi Měrkovi nejen za práci ale i zapůjčení techniky, která nám moc pomohla.

Dík také patří panu Josefu Hrochovi, který zajistil práce včetně techniky na které naše síly nestačily a napomáhal při organizaci akcí sboru a poskytl stany a sety pro soutěž. Jiřímu Csöllemu za zapůjčení a natažení kabelů a ušetřil našemu sboru nemalé finance z Jirkova přístupu si mohou mnozí členové už dlouhá léta brát příklad.

Obci Sobotín že v případě potřeby poskytla techniku.

Radomíře Kupcové za poskytnutí její parcely pro trénink a organizaci soutěže

Soutěžnímu týmu mužů, jehož členové odvedli velký kus práce.

A samozřejmě díky všem členům sboru, kteří se účastnili na brigádách.

Barvy našeho sboru reprezentovali i v loňském roce dvě soutěžní družstva.

Soutěžní družstvo mužů se účastnilo jak soutěží přádaných sbory našeho okrsku ale i seriálu VC okresu Šumperk „HOLBA CUP 2022“ ve kterém obsadilo 7( loni 5) místo což zajišťuje našemu sboru právo pořádat soutěž zařazenou do seriálu VC okresu Šumperk „HOLBA CUP 2022“

S výsledky soutěžního družstva mužů Vás seznámí Jiří Fojtík.

Přejeme mužům, aby i sezóna 2023 byla ve znamení dobrých výkonů, postupu v žebříčku a utužování party.

Družstvo veteránů šlo do sezóny 2022 již tradičně s posilami Aloisem Brodzákem z SDH Rapotín a Janem Vaculíkem z SDH Maršíkov. Družstvo veteránů obsadilo celkově 6 místo (loni 8) a postoupilo do finále VC , kde obsadilo 2 místo.

Pro zajištění uvedených akcí a úkolů bylo třeba svolat 8 výborových, 4 členské schůze a odpracovat velké množství brigádnických hodin na svolaných brigádách.

V této souvislosti bych rád poděkoval těm členům sboru, kteří jsou ochotni svému sboru pomoci a apeloval na ostatní členy, aby přiložili ruku k dílu.

 

 

 

Foto:

 

 

Video:

JSDH Sobotín 2022

Muži

Veteráni

Crazy klip

VC Sobotín 2022

 
 
26. 10. 2023 16:02:20curil

Zpět