130. výročí založení SDH

Velkou slavnost uspořádali v sobotu 22. července hasiči v Sobotíně. V obci v podhůří Jeseníků oslavovali 130. výročí založení sboru dobrovolných hasičů. Při té příležitosti obdrželi hasiči slavnostní prapor, který vysvětil místní jáhen Antonín Ponížil.

Prapor zdobí znak sboru i obce a motiv patrona hasičů svatého Floriana, který střeží stejnojmenný kostel, jenž v Sobotíně stojí. Nechybí ani hasičské heslo Sobě ku cti, bližnímu ku pomoci, vlasti k ochraně.

„Pro každý hasičský sbor je udělení takového praporu oceněním jeho dlouhodobé práce, takže z něj máme velkou radost,“ řekl starosta sobotínských hasičů Martin Vlček.

V obci, v níž před válkou žilo převážně německy mluvící obyvatelstvo, fungoval od roku 1887 německý sbor hasičů. Po válce se už na konci srpna 1945 podařilo založit český sbor, který funguje dodnes. „Dnes máme ve sboru pětapadesát členů, z nichž dvanáct působí v zásahové jednotce,“ přiblížil Martin Vlček.

Spoustu práce měli sobotínští hasiči přesně před dvaceti lety, kdy obec během povodní značně poničila rozbouřená řeka Merta. Ta za sebou jen v Sobotíně zanechala škody za třiatřicet milionů. „Tehdy hasiči pomáhali lidem čerpat zaplavené studny a sklepy, likvidovali následky povodně a vyjížděli na pomoc i do dalších obcí,“ připomněl dnešní starosta sboru.

Pro návštěvníky oslav nachystali sobotínští hasiči pestrý program. Svůj um předvedli při požárním útoku a připravili také spoustu soutěží pro děti. Do historie vrátili diváky chrabří rytíři ze Šermířského spolku Šumperk. Profesionální hasiči pak ukázali, jak rychle dokáží dostat z nabouraného auta zaklíněného řidiče pomocí hydraulických nůžek.

Další článek a video se připravuje...

Foto:

Za finanční podpory: